جشنواره میراث معنوی فرصت مناسبی برای معرفی میراث ناملموس

جشنواره میراث معنوی فرصت مناسبی برای معرفی میراث ناملموس

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود گفت: نخستین جشنواره میراث معنوی با تاکید بر نقش و مشارکت زنان، فرصت مناسبی برای معرفی میراث ناملموس استان سمنان است.

در آیین افتتاحیه جشنواره میراث معنوی اظهار داشت: هر نقطه از استان سمنان دارای یک زبان، گویش و قوم است و بر این اساس سراسر استان سمنان مملو از میراث معنوی است.

وی برگزاری جشنواره میراث معنوی را فرصت مناسبی برای معرفی بخشی از میراث ناملموس استان سمنان دانست و گفت: شماری از مهارتها و آئین های سنتی استان سمنان در این جشنواره به نمایش عموم گذاشته شده است.

وی با اشاره به نمایش گزیده ای از البسه محلی استان سمنان در جشنواره میراث معنوی، اظهار داشت: علاقمندان به فرهنگ و هنر این استان می توانند در این جشنواره با بخشی از صنایع دستی و فنون مهارتی استان آشنا شوند.

سرپرست معاونت هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان نیز با اشاره به گسترده بودن حوزه میراث ناملموس در این استان گفت: در استان سمنان شاهد ذخایر و نمودهای فراوان میراث معنوی هستیم.

ˈنعمت ا… قنبری نیکدلˈ با اشاره به اینکه شماری از میراث معنوی استان سمنان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، افزود: آثار معنوی بیشتری از این استان می تواند در فهرست ملی به ثبت برسد.

نخستین برنامه ˈجشنواره میراث معنوی با تاکید بر نقش و مشارکت زنانˈبا برپایی ۳۰ غرفه و همراه با اجرای بازی های محلی، موسیقی محلی، نان و غذای سنتی در سمنان برگزار شده است.

اجرای ورزش زورخانه ای، گروه چوب بازی روستای هدف گردشگری قلعه بالا ، اجرای ترانه های ساربانی، پرده خوانی، قرائت اشعار و داستان به گویش سمنانی، شاهنامه خوانی و …. از برنامه های شب نخست جشنواره میراث معنوی بود.

این جشنواره تا بیست و چهارم مرداد از ساعت ۱۹ تا ۲۳ در محل پارک سیمرغ سمنان در حال برگزاری است.

بنا بر تعریف یونسکو، میراث معنوی شامل سنت ها و ابرازهای شفاهی،هنرهای نمایشی، اقدامات اجتماعی، آیین ها و جشنواره ها، دانش و اقدام های مربوط به طبیعت و جهان و مهارت در هنرهای دستی سنتی است

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه