آشپزخانه قلب خانه است ,فنگ شویی آشپزخانه

فنگ‌شویی به معنای آب و باد است هنر باستانی شرق برای گسترش سلامتی، شادی، سعادتمندی، شور و اشتیاق و انرژی، از طریق چید‌مان صحیح اشیا و دکور، مناسبت‌هایی دارد. هدف فنگ‌شویی به طور کلی خلق حس هماهنگی اجزای یک خانه است، خانه‌ای که خانواده‌ها در آن زندگی می‌کنند.

آشپزخانه قلب خانه است


در فنگ‌شویی نوشته جاناتان‌دی، ترجمه لیلا هدایت‌پور آمده است، چینی‌ها معتقدند که فرآیند غذا خوردن هم جسم و هم روح را تغذیه می‌کند، بنابراین هر نوع حواس‌پرتی و آشفتگی خاطر در هنگام غذا خوردن، شادی می‌آفریند. برای مثال خوردن غذا بر روی سینی، در حالی که دو زانو نشسته‌اید و تلویزیون می‌بینید، فنگ‌شویی بد است.

آشپزخانه قلب خانه است ,فنگ شویی آشپزخانه

گرچه در این دوره از زندگی، آپارتمان‌های کوچک مد شده است، اما با این حال اگر می‌توانید و امکانش را دارید، یک اتاق جداگانه برای غذا خوردن در نظر بگیرید، وگرنه، محوطه‌ای جدا از اتاق نشیمن و آشپزخانه را به این کار اختصاص دهید. ممکن است دوست داشته باشید از گیاهان و پرده برای جدا کردن منطقه غذاخوری استفاده کنید، در این صورت بقیه محیط خانه مزاحم‌تان نخواهد شد.


به یاد داشته باشید که دکور شلوغ در این منطقه، اصلا ایده خوبی نیست. هیچ چیز نباید حواس شما را از این واقعیت که در حال غذا خوردن هستید، پرت کند.سنت چینی می‌گوید: بهتر است میز، گرد یا هشت‌گوش باشد تا مربع و مستطیل به این دلیل که گوشه‌های نوک تیز، تیرهای نامریی تولید می‌کند. همین مسئله باعث بروز مشکلات هاضمه و تحریک‌پذیری مهمانان می‌شود.


همچنین تعداد صندلی‌ها باید زوج باشد که این نشانه شانس خوب است. چرا که عدد فرد، نماد تنهایی است. اضافه کردن یک صندلی، هر چند ناجور با دیگر صندلی‌ها، به تعداد فرد، ارجحیت دارد.


آشپزخانه قلب خانه
نقش آشپزخانه و میز ناهارخوری برای ایجاد و حفظ تندرستی اهمیت فراوانی دارد چون غذایی که می‌پزیم و می‌خوریم سبب ادامه حیات می‌شود. آشپزخانه (قلب) خانه است. همچنین به خاطر تغذیه جسمی و روحی مهم‌ترین محل در هر خانه است. علی‌الخصوص برای شخصی که به پخت و پز در خانه می‌پردازد و کلا برای خانم خانه‌دار جنبه حیاتی دارد تا کار پخت و پز را با کمترین آشفتگی و در حدی آرام انجام دهد. هرگونه مداخله آزاردهنده بر جریان انرژی بر آشپز تاثیر می‌گذارد.


● کوتاه از آشپزخانه
الف) مقداری انرژی شخصی هر کدام از ما به توانایی‌مان در جذب مواد از غذا بستگی دارد و در صورتی که محیط آشپزخانه به هم ریخته و نامرتب باشد، انرژی‌ها شدیدا کاهش می‌یابد. در مقابل، برای تحریک جریان پایدار انرژی، آشپزخانه باید تمیز، مرتب و به دور از انباشتگی بوده و دارای فضای زیاد و نظم و سیستم ذخیره‌سازی خوبی باشد.


ب) در یک حالت ایده‌آل، شما معمولا در آشپزخانه غذا می‌پزید و در نشیمن آن را می‌خورید، اما در صورتی که ناچار شوید از آشپزخانه به عنوان ناهارخوری استفاده کنید، دقت داشته باشید که حتما وسایل را تمیز کرده و پیش از شروع به خوردن غذا توجه خود را از عملیات تهیه، برگرفته باشید، این کار را یا با پوشاندن محیط آشپزخانه یا با کم کردن نور آن انجام دهید. به جای یک لامپ شفاف در کل آشپزخانه از شمع یا لامپ پرنوری در بالای میز غذاخوری استفاده کنید.


ج) آشپزخانه نبض خانه را کنترل می‌کند. اگر این اتاق مشخصات بارزی چون سادگی داشته باشد، این خصوصیات در هنگام تهیه غذا و نحوه پخت بر ساکنین خانه تاثیر مثبتی خواهد گذاشت، همچنین وسایل آشپزخانه را مرتب تمیز کنید، به ویژه آشپزخانه‌هایی که قفسه‌های باز دارند. مرتب بودن آشپزخانه نه تنها باعث آرامش آشپز می‌شود بلکه به او ایده می‌دهد تا غذاهای خوشمزه درست کند، توجه کنید علی‌رغم نظم و ترتیب جذاب بهتر است چاقوهای تیز در معرض دید نباشد.


د) بهتر است در مکانی راحت و به دور از شتاب غذا بخورید. نگذارید تصاویر تحریک‌کننده روی دیوارها، یا انباشتگی و آشفتگی روی میز شما را خیلی گیج کند. هر چه اشیا و مواد، طبیعی‌تر باشند، فضا راحت‌تر و آسوده‌تر خواهد بود و به طور اطمینان در تهیه غذا و هم صرف آن تاثیر می‌گذارد. میز و صندلی غذاخوری چوبی به نوع شیشه‌ای، فلزی یا سنگی ارجحیت دارد و وسایل دست‌ساز و یا بافته شده به مقدار زیادی بر اعتبار اتاق‌هایی که دارای تجهیزات مدرن هستند، می‌افزاید و زمختی آن را ملایم‌تر و بهتر می‌کند.


و) اجاق، ظرفشویی و یخچال باید یک مثلث تشکیل دهند. وقتی ظرفشویی کنار اجاق است، تخته آشپزخانه را میان آنها قرار دهید تا تعادل میان انرژی‌های آتش و آب را حفظ کند.


هـ) در فضای روشن و باز کار کنید و در محیط آرام و روشن غذا بخورید.


ی) میز غذاخوری چوبی، احساس خوبی برای ما فراهم می‌کند و به میزهای لبه تیز و شیشه‌ای ارجحیت دارد.


ر) وجود ساعت در آشپزخانه یا محل غذاخوری محیط آرام‌بخش و بدون شتاب به وجود نمی‌آورد.


ز) از قرار دادن صندلی‌های غذاخوری پشت به در و یا پنجره خودداری کنید.


ص) یک میز گرد یا هشت گوش، سبب ایجاد فضایی دوستانه و گفتگویی صمیمانه می‌شود.


ض) صندلی‌های دسته‌دار منحنی، راحتی و آسایش می‌آورند که این از عوامل مهم در هنگام غذاخوردن است.


ژ) می‌گویند آشپزخانه معده خانه است و بنابراین با تغذیه و سلامتی خانواده سر و کار دارد. سنت‌های فنگ‌شویی می‌گویند اگر آشپزخانه در جای بدی قرار گرفته باشد و یا اجاق، سینک ظرفشویی و یخچال در موقعیت‌های نامناسب باشند، خسارات مالی و مشکلات سلامتی پدید می‌آیند.

 

 

 

منبع : ویستا

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه